High-Tech a remeslo v harmónii

Pridané: 27.03.2018 |

High-Tech a remeslo v harmónii Už viac ako 35 rokov je meno Kaufmann unikátnou kombináciou high-tech technológie pre vykurovanie a tradičného remeselného umenia výroby keramiky. K portfóliu svojich produktov Kaufmann pridal tento rok štýlovú a dizajnovú keramiku rakúskej firmy POLI, ktorá vyrába nezameniteľnú keramiku pre krby a kachľové pece. Vďaka tejto jedinečnosti môžete v interiéri vytvoriť dizajnové a nadčasové dielo krbu či pece, ktoré podčiarkne vašu profesionalitu ako zhotoviteľa pece, ale predovšetkým individualitu vášho zákazníka.

 

Inspire keramika KaufmannZa všetkým je myšlienka

Kachľová pec je kachľovou pecou preto, lebo je postavená z keramických kachlíc

V poslednej dobe sme svedkami fenoménu, kedy sa stavajú kachľové pece, ktoré nie sú kachľovými pecami v pravom slova zmysle. Sú to len pece, ktoré sú buď len omietnuté, sú postavené z prefabrikovaných materiálov alebo sú obložené klasickými dlaždicami. Ale to nie je keramika! Keramika je prírodný materiál, ktorý má svojím pôvodným zložením jedinečné prirodzené vlastnosti. Keramikárstvo je prastaré remeslo, ktoré vzniklo už v dobe neolitu. Keramika je vyrábaná z prírodných, človeku a prírode blízkych, surovín. Základ tvoria plastické zeminy (kaolín, hliny, íly) vďaka, ktorým je keramika pri výrobe dobre tvarovateľná a po vypálení pevná. Najčistejšou plastickou zeminou je kaolín. Je plastický a počas schnutia sa málo zmršťuje, je žiaruvzdorný, taví sa pri teplote 1750 °C a po vypálení má bielu farbu. Preto čím je keramika belšia, tým obsahuje viac kaolínu. V súčasnosti sa kaolín využíva aj v pre kozmetické účely. Okrem plastických surovín musí keramická hmota obsahovať aj neplastické suroviny – ostrivá (kremeň, živec, piesok, vápenec). Tieto priaznivo ovplyvňujú priveľké zmršťovanie výrobku pri sušení a vypaľovaní. Zabraňujú praskaniu črepov a zvyšujú bod tavenia črepu. Keramická hmota sa zostavuje z presne určených množstiev týchto surovín. Množstvo jednotlivých zložiek závisí od toho, na aký účel sa hmota použije. Každý výrobca keramiky má svoju jedinečnú receptúru, ktorú si stráži.
Vďaka prírodným surovinám, ich správnemu pomeru a jedinečnej receptúre má keramika vynikajúce akumulačné a sálavé vlastnosti. Sprevádza naše kroky už takmer 25 000 rokov, postupom času sa vyvíja tak, ako človek, a je preto pre náš organizmus príjemná a prirodzená. V prvopočiatkoch ju človek používal hlavne k výrobe predmetov pre uchovávanie a prepravovanie potravín a postupne bola zapracovaná do rôznych ďalších priemyselných odvetví. Ani pri použití pri vyšších teplotách nevylučuje do priestoru žiadne škodliviny. V spojitosti s použitím na stavbu kachľovej pece alebo krbu nám poskytne tepelný komfort veľmi blízky slnečnému žiareniu, ktoré blahodarne pôsobí na naše telo a naše zdravie. Kombinácia keramiky a tepla krbu alebo pece „pohladí“ našu pokožku, naše telo i dušu.

„Nestačí vedieť, potrebné je zažiť to, aby sa to stalo vašim želaním.“ Goethe

Netreba ani opomenúť spôsob údržby, ktorá je pri omietaných dielach minimálna. A tak akumulačno – sálavé vlastnosti keramiky a jej jednoduchá údržba stavajú keramiku pri stavbe kachľovej pece či krbu stále na prvé miesto.

Aj kachľová pec môže byť moderná

I v súčasnej dobe je bohužiaľ zaužívaný názor, že kachľová pec musí vyzerať ako od babičky. Ale to už dávno neplatí! Vďaka moderným technológiám môže aj kachľová pec zapadnúť do najmodernejších interiérov. Je to vďaka správne zvoleným formátom kachlíc, ktoré umožnia postaviť moderné a zaujímavé ba až avantgardné stavby kachľových pecí. A preto ak chcete niečo výnimočné a zároveň chcete spraviť niečo pre svoje zdravie, tak sa rozhodnite pre keramiku.
 

Novinky Kaufmann

Tradícia v súčasnej forme

Nový tvar keramiky Format dodá krbom cveng súčasného smerovania dizajnu, ktorý pripomína pôsobenie dizajnérov skupiny De Stijl zo začiatku 20. storočia. Známy mladý nemecký dizajnér Sebastian Herkner vytvára ucelený systém kachlíc rôznych formátov, ktoré je možné vyskladať do zaujímavých plôch a geometrických obrazcov. Veľké plochy kachlíc sú zjemnené pomocou subtílneho orámovania každej kachle po obvode. Po vyskladaní keramických kachlí tak vzniká zaujímavá štruktúra, kde sa striedajú horizontálne a vertikálne línie vzoru, a tak zvyšujú hodnotu pôsobenia keramiky. Keramika pôsobí až „Mondrianovsky“. Jednoduchý, priamočiary a čistý dizajn je trendom pre architektúru súčasných interiérov a uspokojí zákazníka, ktorý je náročný na kvalitný a jedinečný dizajn.
 

Harmonické krivky

Komplexný program kachlí Frame so zaoblenými rohmi je v ponuke už pár sezón. Príjemný dizajn zaoblených rohov zjemní celkové pôsobenie pece či krbu v interiéri a otvorí možnosti každému, kto má rád jednoduché tvary s dôrazom na zaujímavý detail.

 

POLI keramika je súčasťou značky Kaufmann

Počas 30 rokov pôsobenia spoločnosť POLI, výrobca keramiy, obohatila škálu tvarov a dizajnu kachľových pecí vďaka novým konštrukčným riešeniami kachlíc a inovatívnym nápadom. V prvom rade sa vždy zameriavame na spojenie medzi človekom, bývaním a teplom. Základom filozofie je súhra TEPLA a ARCHITEKTÚRY. Vďaka spoločnému súladu dizajnu, funkcie, materiálov a konštrukčných riešení sa nám darí dosiahnuť tejto súhry a vytvárame výnimočné a inovatívne projekty kachľových pec a krbov.Článok spracovala Ing. Jana Šimunová, J&R Inspire spol.s r.o.

Kopírovanie a šírenie článku je možné len so súhlasom J&R Inspire spol.s r.o.
 


Zaujala Vás keramika Kaufmann? Chcete mať doma štýlovú pec? Kontaktujte nás:

Produktový katalóg (.pdf)