Vykurovanie víkendového domu krbom či kachľovou pecou

Pridané: 27.03.2018 |

Vykurovanie víkendového domu krbom či kachľovou pecou

Máte víkendový dom a uvažujete si tam dať postaviť krb alebo kachľová pec. Sú krb alebo kachľová pec vhodné pre takýto víkendový dom?


Krb alebo kachľová pec sú bezpochyby krásne doplnky aj víkendových domov. Víkendový dom je ale väčšinou len občasne využívaný, preto je potrebné si reálne predstaviť ako to bude fungovať u Vás v praxi. Napríklad prídete na chalupu v piatok večer, dom je studený, vonku mrzne a Vy potrebujete rýchle teplo. Alebo máte temperovaný víkendový dom a potrebujete na diaľku spustiť peletovú prevádzku pece alebo elektrické konvektory, aby ste prišli už do teplého domu. Alebo máte úplne inú situáciu. Skúste si to presne predstaviť a kachliarovi potom povedzte Vašu predstavu.
 
 

Sú krb alebo kachľová pec vhodné pre víkendový dom?

Jednoznačne áno, ale nie každý typ krbu a nie každý typ kachľovej pece. Ani drahá a kvalitná akumulačná kachľová pec nemusí naplniť Vaše očakávania a predstavy. Správn yvýber závisí od Vaše predstavy a podmienok ako bude víkendový dom prevádzkovaný.
 

Aké sú základné vlastnosti stavby krbu/kachľovej pece pre víkendový dom?

  • Pre studené a netemperované víkendové domy sú jednoznačne vhodné teplovzdušné stavby, ktoré sú schopné veľmi rýchlo odovzdávať veľký podiel výkonu cez cirkuláciu teplého vzduchu. 
  • Pre temperované víkendové domy už môžete uvažovať aj o kombinovaných teplovzdušno-akumulačných stavbách krbov alebo kachľových pecí. Teplovzdušná zložka tepla je potrebná pre rýchle odovzdávanie tepla do interiéru, aby ste čo najskôr dosiahli tepelnú pohodu a zase akumulačná zložka slúži na to, aby krb alebo kachľová pec zostali teplé aj počas noci a nemuseli ste prikladať drevo aj v nočných hodinách.
  • Čisto akumulačné stavby krbov a kachľových pecí nie sú vhodné pre víkendové domy, napriek tomu, že sa jedná o najzdravšie formy vykurovania. Je to preto, že akumulačné stavby sa zohrievajú dlho a pri víkendových domoch je potrebný rýchly nábeh.  
  • Pre fanúšikov techniky je možné ponúknuť aj možnosť automatickej prevádzky krbu alebo kachľovej pece s peletovým modulom. Tento krb/kacdhľová pec majú zásobník na pelety a plnenie peliet prebieha automaticky pomocou závitovkového podávača (šneku). A všetko je to možné regulovať elektronicky a ovládať aj na diaľku.
 

POZOR - stavba diela kvalitného krbu a kachľovej pece je veľmi náročná. Štatistika požiarovosti na Slovensku neustále stúpa.  

Oslovujte preto vždy odborníka - kachliarskeho majstra!

Produktový katalóg (.pdf)