Vykurovanie kachľovou pecou

Pridané: 27.02.2018 |

Vykurovanie kachľovou pecou

Aký je rozdiel medzi krbom a kachľovou pecou?

Hlavným rozdielom medzi krbom a kachľovou pcu je akumulačná zotrvačnosť. Kachľová pec je väčšinou dimenzovaná na 12 hodín, to znamená, že užívateľ prikladá do pece dávku dreva 1 krát za 12 hodín (2 x za deň). Pec je ale teplá celý deň. Krb je viac určený na optiku ohňa a nedokáže akumulovať teplo tak dlho ako kachľová pec, je teda určený na častejšie prikladanie.


Čo je špeciálne na kachľovej peci?

Na kachľovej peci je špeciálne hlavne zdravé sálavé teplo, ktoré je príbuzné slnečnému žiareniu. Mať kachľovú pec znamená mať kúsok slnka priamo doma. Sálavé teplo vytvára veľkú tepelnú pohodu, pôsobí na človeka uvoľňujúco, znižuje napätie a zabezpečuje lepší krvný obeh.   


Je kachľová pec staromódna?

Možno máte v hlave ešte obrázok starej pece a myslíte si, že kachľová pec je staromódna a krb moderný. Aj kachľová pec môže byť ale tvarovo a technologicky moderná. Dokonca pri kachľovej peci je možné použiť aj väčšie presklené dvierka a tak máte potešenie zo sálavého tepla ako aj plameňov ohňa. Moderná kachľová pec spaľuje drevo s účinnosťou minimálne 78% a ak je použitá elektronická regulácia, tak stupeň účinosti môže dosiahnuť až 90%.


Je možné kachľovou pecou vykurovať celý dom?

Áno, kachľová pec ale musí byť správne nadimenzovaná kachliarskym majstrom. Ideálne je keď prídete ku kachliarskemu majstrovi s projektom Vášho domu spolu s prepočtom tepelného príkonu, ktorý určuje koľko energie potrebujete na vykúrenie Vášho domu.

 
POZOR - stavba diela kvalitného krbu a kachľovej pece je veľmi náročná. Štatistika požiarovosti na Slovensku neustále stúpa.
Oslovujte preto vždy odborníka - kachliarskeho majstra!

Produktový katalóg (.pdf)