Aká izolácia je tá správna? Vermikulit vs. vápenný silikát

Späť

Sommerhuber - história výrobcu keramiky

Prečítajte si takmer rozprávkovú hostóriu kachliarskej firmy SOMMERHUBER

Máte otázku? Neváhajte kontaktovať odborné kachliarske firmy:

Ako sa robí strašiak nesprávnymi argumentmi

J&R INSPIRE má v ponuke viaceré druhy izolácií od vermikulitov, cez vápenno-silikátové platne až po platne PORRATH od firmy RATH, ktoré sú ako jediné izolácie vypaľované podobne ako šamot. Vieme preto jednotlivé druhy izolácií objektívne porovnať. 
Každý typ izolácií má svoje kladné, ale aj záporné stránky. Dôležité je poznať tieto stránky detailnejšie, aby si každý vedel vytvoriť objektívne stanovisko a nenechal sa ovplyvniť zavádzajúcou argumentáciou jedného výrobcu proti druhému.

Vermikulitové platne

Obr.1: Platňa prehnutá
pôsobením nadmernej vlhkosti
v stavbe domu.

Obr.2: Prasknuté Vermikulity - celkový pohľad. Pravdepodobnou príčinou je stavebná vlhkosť.
 

Obr.3: Prasknuté Vermikulity - detail prasknutej platne.

Vermikulit je minerál zo skupiny sľúd, je to chemicky hydratovaný hlinitokremičitan horčíka a železa, teda je to takisto silikát ako sa to hovorí pri vápenno-silikátových izoláciách. Tento minerál expanduje pri zahriatí do tvaru červíka, preto bol pomenovaný z latinského názvu vermiculor – liaheň červíkov (ale aj vermis ako červ alebo vermiculus ako červík).

V našom sortimente máme vermikulitové platne od firmy RATH pod značkou THERMAX a od firmy ORTNER pod značkou ISOBOARD. Voči iným konkurenčným vermikulitovým izoláciám nie je vo vlastnostiach veľký rozdiel. Je pravda, že už pán Ortner dával pri svojich školeniach tento produkt do popredia hlavne zo zdravotného hľadiska. Tieto platne neobsahujú žiadne organické zložky a vyzerali byť skutočne ako ideálny produkt pre kachliarov. Bohužiaľ po intenzívnejšom zavedení do predaja v roku 2008 nastala v nasledujúci dvoch rokoch vlna reklamácií. Spoločný menovateľ problémov boli vlhké surové stavby, v ktorých boli postavené krby alebo pece. Najväčšou slabinou vermikulitov je totiž ich slabá odolnosť voči vlhkosti, pretože táto vlhkosť spôsobila viacerým kachliarom reálne problémy, kedy im izolácia dopraskala v obstavbách. Niekoľko fotiek uvádzam na prvej strane tohto článku. Obr. 1/2/3.

Výhody

 • Je testovaná ako izolácia pre krby a pece.
 • Neobsahuje žiadne organické zložky.

Nevýhody

 • Vermikulitové izolácie sú veľmi citlivé na vlhkosť.
 • Vysoké riziko prasknutia alebo prehnutia pri zabudovaní do surovej stavby budovy plnej stavebnej vlhkosti.
 • Výrazne horšia izolačná schopnosť ako vápenný silikát, teda potreba väčších hrúbok izolácií.

 

Vápenno silikátové platne

V ponuke máme vápenno silikátové platne od firmy RATH pod značkou ISOLRATH a od firmy PROMAT pod značkou PROMASIL. Je pravdou, že v porovnaní s vermikulitovými platňami obsahujú izolácie z vápenného silikátu aj organické zložky. Podiel týchto zložiek je od 3 % do max. 10 %. Tieto organické zložky môžu niekedy spôsobovať zápach alebo nasať vodu a tým vzniká mazľavý povrch napríklad pri mokrom rezaní. Tie organické zložky sú vo forme celulózových vlákien, ktoré nie sú absolútne nebezpečné. Jeme ich dokonca aj v jogurtoch, syre alebo v marmeláde. Keby tieto vlákna mali byť nebezpečné, ako ich označuje určitý výrobca a jeho predajcovia, tak by sme nesmeli ani používať a už vôbec strihať obyčajný papier. Tieto vlákna neškodia žalúdku a ani pľúcam. Nemajú absolútne nič spoločné s umelo vyrábanými minerálnymi vláknami. Preto argumentácia proti týmto vláknam je len čisté vyvolávanie strachu na základe nesprávnych informácií. 

Samozrejme pri rezaní na stavbe vzniká prach, ktorý však vzniká aj pri rezaní pórobetónu, šamotu a iných stavebných materiálov. Čistota stavby je vždy kľúčová. Z vlastných skúseností viem povedať, že používanie rúška počas stavby je veľmi nepraktické. Stavba sa ale dá udržiavať v čistote a to vysávaním, nikdy nie zametaním.

Výhody
 • Je testovaná ako izolácia pre krby a pece.
 • Vápenno silikátové platne sú taktiež definované ako citlivé na vlhkosť, ale zo skúseností vieme, že sú ďaleko odolnejšie voči vlhkosti ako vermikulitové platne.
 • Výrazne lepšia izolačná schopnosť ako vermikulit, teda potreba menších hrúbok izolácií.
 • Väčšia pevnosť vďaka použitiu vlákien.
 • PROMASIL je už z výroby naimpregnovaný, plochy izolácie sú preto veľmi kompaktné.
Nevýhody
 • Obsahujú organické zložky v rozpätí 3 až 10 %.
 • Pri vyššej tepelnej záťaži je možné cítiť mierny zápach.
 • Je prašnejšia ako vermikulit.

 

PORRATH 900

PORRATH 900 je značkou firmy RATH pre izolácie, ktoré sú z vápenno hliníkového silikátu. Ako jediná izolácia z našej ponuky a jedna z mála na trhu je táto izolácia pri výrobnom procese vypaľovaná, teda prechádza podobným procesom výroby ako šamot. Aj pri tejto izolácii sme si mysleli, že bude ideálnom izoláciou pre kachliarov na Slovensku.
Bohužiaľ izolácia sa neosvedčila, pretože je vyrábaná len v menších formátoch 500 x 250 mm v rôznych hrúbkach. Menší formát a väčšia krehkosť spôsobili, že sa izolácia medzi kachliarmi ujala len veľmi obmedzene.

Výhody
 • Je testovaná ako izolácia pre krby a pece.
 • Lepšia izolačná schopnosť ako vermikulit, teda potreba menších hrúbok izolácií.
 • Vypaľovaný materiál ako šamot.
 • Nie je riziko vzniku žiadneho zápachu.
 • Výborné balenie v kartónoch.
Nevýhody
 • Malý formát 500 x 250 mm.
 • Najväčšia krehkosť z ponúkaných izolácií.Spracoval

Ing. Robert Šalvata
konateľ J&R INSPIRE, www.inspire.sk
prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO, www.veuko.com
viceprezident Cechu kachliarov, www.cechkachliarov.sk(Článok z INSPIRE NEWS december/2015)

Odborné články sú intelektuálnym vlastníctvom spoločnosti J&R INSPIRE, s.r.o., a teda akékoľvek kopírovanie textov alebo ich obsahu, ako aj ich šírenie je možné len so súhlasom autora, ktorý môžete získať na marketing@inspire.sk!

Celé noviny INSPIRE NEWS 12/2015 nájdete tu.Publikované: 05.02.2016

informácie o webstránke  
Upozornenie
Spoločnosť J&R Inspire, s. r. o. môže na svojich webových stránkach používať súbory „cookie". Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie našimi webovými stránkami. Ďalšie informácie o ochrane osobných údajov.

Prevádzkovateľom webstránky je spoločnosť J&R Inspire, s. r. o.

© 2018 J&R Inspire, s. r. o.
Všetky práva na uverejnený obsah webstránky vyhradené.