Vykurovanie krbom

Späť Vykurovanie krbom
 

Sommerhuber - história výrobcu keramiky

Prečítajte si takmer rozprávkovú hostóriu kachliarskej firmy SOMMERHUBER

Máte otázku? Neváhajte kontaktovať odborné kachliarske firmy:

Pridat zalozku

Vykurovanie krbom

Čaro veľkého pohľadového ohňa ...

Nie je krb ako krb. Aké je základné rozdelenie krbov?

 

  • Otvorené krby - sú určené viac pre optiku ohňa, pretože účinnosť týchto krbov je veľmi nízka - do 20 %.
  • Teplovzdušné krby - najčastejšie realizovaný typ krbu u 
  • nás. Je to najjednoduchšia výstavba, kde sa teplý vzduch odvádza z teplovzdušnej komory krbu cez teplovzdušné mriežky a rozvody do interiéru. Tento typ krbu má opodstatnenie hlavne v občasne obývaných domoch (víkendových domoch) , kde je potrebné rýchle teplo.
  • Akumulačné krby - krbu sú pri tomto type dané aj pozitívne vlastnosti kachľovej pece. Tieto krby sú náročnejšie na výstavbu, ale ich podiel sa neustále zvyšuje, pretože sú vhodnejšie do moderných domov ako teplovzdušné krby. Teplo, ktoré odovzdávajú je vo forme sálavého tepla, ktoré nevysušuje vduch, neprekuruje priestory a krb zostáva teplý dlhší čas - 4, 6, 8 alebo 10 hodín podľa konštrukcie krbu.
  • Kombinované krby - tieto krby majú podiel cez teplovzdušné mriežky ako aj podiel do akumulácie a následného sálania tepla. Príklad takéhoto použitia je, keď krb je umiestnený v obývačke, ktorú vykuruje čisto sálaním a vzdialenejšie priestory sú potom vykurované teplovzdušne.

Aký typ krbu je vhodný pre moderné domy?


Teplovzdušný krb nie je najvhodnejší do moderných domov, pretože počas prevádzky odvádza do priestoru prebytok energie a tak spôsobuje veľkú tepelnú nepohodu v interiéri. Najvhodnejší typ stavby je akumulačný krb. Akumulačný krb má v moderných domoch obrovskú výhodu, pretože môže byť dimenzovaný ako alternatívny zdroj vykurovania, kedy sa užívateľ stáva v prípade výpadku elektrickej energie úplne nezávislý. A keďže je drevo obdnoviteľným zdrojom, tak je tento typ vykurovania aj šetrný k životnému prostrediu. 

Aké sú základné vlastnosti stavby krbu pre moderné domy?

  • Veľkosť presklenia krbu sa musí dimenzovať podľa priestoru, aby ste v obývačke nemali tzv. "trenírkovú teplotu". Pri kvalitných krbových vložkách je možné zvoliť aj dvojité presklenie, ktoré znižuje prílišné odovzdávanie tepla cez sklo (izolačný efekt ako pri oknách).
  • Krbová vložka musí mať externý prívod vzduchu.
  • Krbové vložky musia byť dimenzované na také dávky dreva, aby svojim výkonom neprekurovali priestory, kde sú umiestnené.
  • Vhodnejšie je, keď sú krby vyhotovené ako akumulačné diela bez teplovzdušných mriežok alebo minimálne v kombinácii akumulačnej hmoty s teplovdzušným systémom.
  • Pre hlavný zdroj vykurovania sú vhodné najmä teplovodné krby a kachľové pece, ktoré vedia okrem tepla zabezpečiť aj teplú úžitkovú vodu (viac v časti "Vykurovanie celého domu").

 

POZOR - stavba diela kvalitného krbu a kachľovej pece je veľmi náročná. Štatistika požiarovosti na Slovensku neustále stúpa.

Oslovujte preto vždy odborníka - kachliarskeho majstra!


informácie o webstránke  
Upozornenie
Spoločnosť J&R Inspire, s. r. o. môže na svojich webových stránkach používať súbory „cookie". Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie našimi webovými stránkami. Ďalšie informácie o ochrane osobných údajov.

Prevádzkovateľom webstránky je spoločnosť J&R Inspire, s. r. o.

© 2018 J&R Inspire, s. r. o.
Všetky práva na uverejnený obsah webstránky vyhradené.